GenelGündemTeknoloji

Intel, 10.Nesil Ice Lake İşlemcisini Tanıttı

Son zamanlarda ticari sorunlar nedeniyle satışlarını sallantılı şekilde devam ettiren Intel, Computex 2019’da sahneye çıktı. Teknoloji devinin yeni nesil işlemcilerini tanıttığı konferans sırasında işlemcilerin üretiminin tamamlandığı ve perakendeci firmalara gönderilmeye başlandığı ifade edildi. Intel’in 10. nesil işlemcileri 10nm olacak şekilde tasarlandı.

Intel‘in yapmış olduğu tanıtım konferansında işlemcilerin özellikleri hakkında tüm detaylar verilmedi ancak yine de ana başlıklar paylaşıldı. Detaylara göre Intel’in 10. nesil ‘Ice Lake’ işlemcileri, tamamen yenilenen bir entegre ekran kartı desteğiyle geliyor.

Ekran kartlarının yapısal mimarisinde büyük yenilikler yapan Intel, grafik konusunda ciddi atılımlar yapmaya hazırlanıyor.

Hatta öyle ki Intel, yeni nesil işlemcilerin 1080p çözünürlükte oyun desteğini tam manasıyla vereceğini söylerken, 4K çözünürlüklü görüntülerin oynatılmasında da yeterli olacağını açıkladı.

Intel‘in işlemciler için tipik temeli genelikle 2 yıl ancak 4 yıldan fazla bir süredir bunun üzerinde uğraştı ve 10nm’yi mükemmelleştirdi.

Ancak ilginç bir şekilde, 10nm’deki gecikmenin, şirket EUV’yi kullanmaya devam ettiği sürece 7nm işlemcileri etkilemesi muhtemel değildir.

Intel, şimdiye kadar 14nm ve altına ulaşmak için çoklu modelleme teknikleriyle birlikte UV kullanıyor.

Ancak EUV’ye geçerse, çoklu modelleme yoluna gitmesi gerekmeyecek ve aslında bu keneyi 10nm’den daha kolay çıkarması gerekecek.

Intel ayrıca, 5 GHz’lik tam çekirdekli bir turboya sahip olan Core i9-9900KS işlemcisini duyurdu.

Tüm çekirdekte 5GHz çalıştıran 8 çekirdekli işlemcisi göz önüne alındığında, bu, çekirdek sayımdan ziyade saat oranlarına bağlı olan oyuncular için delicesine iyi bir seçim olacak. Intel ayrıca, gelecek nesil Intel’in Core-X serisinin bu sonbaharda piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Daha fazla teknoloji haberleri için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün