Oyun

Google, Oyun Yayın Sistemine Başlıyor

Google oyun yayınına giriyor. Şirket bugün, dijital, isteğe bağlı video oyunlarını güvenilir ve uygulanabilir hale getirme çabalarının evrimi olan Stadia’yı açıkladı. Bu yıl ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa’da satışa sunulacak. Google, haberleri San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’ndaki bir saatlik vitrin sırasında düştü.

Google’ın yayıncılık hizmeti için yaptığı planlar, endüstrinin “oyunlar için Netflix” i hayata geçirdiğini gösteriyor. İdeal olarak, insanların bağlı herhangi bir cihazda oyun oynamasını sağlar – iPhone’unuzdaki Devil May Cry 5, akıllı TV’nizdeki Dead Cells veya bir Mac’teki Apex Legends’ı düşünün. Stadia, oyunları 4K, 60FPS ve HDR renklerinde yayınlayabilecek ve sonunda 8K’ya kadar destekleyebilecek.

Ancak, bundan da fazlası var.

Daha fazla bağlantı, daha fazla tüketicilik anlamına gelir ve Stadia, geliştiricilerin oyunlarını doğrudan YouTube ve Twitch canlı yayınları dahil olmak üzere yeni yöntemlerle satmalarına izin verir. Örneğin, YouTube’da Assassin’s Creed: Odyssey için bir fragman yükleyin ve sonunda “Oynat” düğmesini tıklayın; oyun Chrome tarayıcınızda oynamaya hazır, beş saniye kadar kısa bir sürede yüklenecektir.

Stadia’nın Kalabalık Çalma özelliği bir YouTube canlı yayınını izleyen insanların sıraya girmesini ve gerçekte bu flama oyununa katılmasını sağlar. Bu arada, State Share, insanların oyunun belirli bölümlerine bağlantı göndermesine olanak tanır ve arkadaşları daha sonra Chrome tarayıcısında oradan tıklayıp oynayabilir.

Google, eski Sony stüdyoları ve Xbox’un başkanı Phil Harrison ve Assassin Creed’in vizyoner Jade Raymond’ı da dahil olmak üzere bir dizi yüksek düzey yöneticiyi işe alarak, yıllardır video oyunlarına giriyor.

Büyük G aynı zamanda akış yeteneklerini de test ediyor. Project Stream beta testi geçtiğimiz yıl başladı ve bazı kişilerin Chrome tarayıcısı üzerinden Assassin Creed: Odyssey’i yeni ve yayılan bir AAA oyunu oynamalarına izin verdi. Bunu denendi ve iyi çalıştığı görüldü. Ubisoft’un yeni 2015 unvanı sorunsuz bir şekilde Macbook Air’de yayınlandı.

Google, oyun akış alanında hamle yapan tek teknoloji devi değil. Microsoft zaten Xbox Game Pass abonelik hizmetine sahip ve yakında duyurulacak akış odaklı bir konsol kurduğu bildiriliyor – sonuçta E3 hemen köşede, NVIDIA Geforce Now birkaç yıldır kesintisiz oyun sunarken beta olarak. PlayStation Now aynı zamanda bir şeydir, yine de günden güne oldukça güvenilmezdir. Bunlar Google için iki potansiyel rakip, ancak hemen arkasında çok fazla gizlenen olduğundan emin olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün