Spor

Azize kurtarıldı, UMKE görevlisi o anları anlattı

Elazığ’da Mustafa Paşa Mahallesi’nde ailesi ileyıkılan binanın enkazı altında kalan ve UMKE ekibinden bir kadın görevli ile telefonla konuşan 45 yaşındaki Azize Çelik, yaklaşık 17 saat sonra kurtarılmıştı.

KAHRAMAN SAĞLIKÇI KONUŞTU

Çelik, hastanede tedaviye alınırken, kendisi ile telefonda görüşüp, ailesi ile hayata sarılmalarını sağlayan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Emine Kuştepe ise kameralar tarafından da görüntülenen o anları anlattı.

Azize’yle telefonda görüşen UMKE görevlisi olayı anlattı

”ONA SAKİN OLMASINI SÖYLEDİM, HER ANNE GÜÇLÜDÜR”

Emine Kuştepe, depremin olduğu akşam Elazığ ekiplerinden aldıkları ihbar üzerine 16 kişilik bir ekiple bölgeye geldiklerini belirterek, “Dün geceden bu yana alanda bekliyorduk. Bu sabahki ekip olarakyerine gittik. Oraya gittiğimde Azize Hanım’ın ağabeyi ile telefon görüşmesi vardı. Ağabeyi telefonu bana uzattı, ‘ablamla siz konuşur musunuz’ dedi. Telefonu elime aldığımda Azize Hanım ile empati kurmaya çalıştım. Çünkü Azize Hanım’ın iki çocuğu, eşi vetarafta iletişim kuramadığı sadece Kürtçe anlayan yaşlı bir teyze vardı. Ona sakin olmasını söyledim ve özellikle annelik duygularının biraz daha öne çıkmasını istedim. Hergüçlüdür, işte doğumda nasıl burundanalıp ağızdan sakin sakin verdiysen hepsine o şekilde söyle, ekrana bakıp şarj düzeyini görebiliyor mu, aşağıda bilinci açık mı onları anlamaya çalıştım. Hem Azize Hanım’ın durumunuederek hem de yanındaki yaralarımızın ne halde olduğunu merak ettiğim için biraz daha onun Glaskow’unu (şuur durumu) yüksekte tutmaya çalışarak aşağıdaki hastalardan bilgi almaya çalıştım.” dedi.

ÇOCUKLARIYLA DA KONUŞTU

Emine Kuştepe, daha sonra Azize’nin çocuklarıyla diyaloğunu anlatarak,“Oğlu Muhammed’in eli aşağıda, sütunun altında kaldığı için 2-3girmek zorunda kaldım. Çocuğa da ‘Ben anneni tanıyorum, annenin arkadaşıyım, korkma annen gibiyim’ dedim. Çocuk ‘Annem orada, koridordangidersen ulaşacaksın’ dedi. ‘Azize burada mısın’ dediğimde, o çocuk, ‘Gitme abla, ne olur benimlebeton blokların yanında kal’ dedi. 3sırf çocuk biraz daha morali yüksek olsun diye yanına girip çıktım. Çok şükür hepsindenhaberler aldık. Azize Hanım da ailesi de yaşıyorlar. Benyerinden ayrıldıktan sonra çok şükür Azize Hanım ve Muhammed’in çıktığını duydum. Çokoldum.” dedi.

”EMPATİ KURALIM”

Bunun sadece Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü ya da Adıyaman UMKE’nin değil, AFAD, itfaiye, tüm birimlerin çabası olduğunu söyleyen Emine Kuştepe, “Empati kuralım. Çünkü o sarsıntıda ben de Adıyaman’daydım ve ardımda çocuğumu, ailemi, herkesi bırakarak geldim. Biz 16 kişi hiçbir şey gözetmeksizin yola çıktık, bugün buradaysak yarın bizim orada da olabilir düşüncesi ile bütün sağlıkçılara ve özellikle bütün vatandaşların ilk yardım vekonusunda daha duyarlı ve daha bilgili yaklaşmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün