Teknoloji

Akar: Ateşkesi sağlamak için birlikler gönderiyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de, İdlib’deki artan tansiyon vegelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akar, İdlib’in de ele alındığıoturumda Türkiye’nin görüş ve beklentilerini NATO yetkilileri ve müttefik ülke savunma bakanları ile paylaşma fırsatı bulduklarını dile getirdi.

“TÜRKİYE GARANTÖR DEVLETLERDEN BİRİ”

İdlib’de gelinen durumun ekim ayında yapılanNATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan bu yana oldukçayönde geliştiğini vurgulayan Akar, 4 milyon Suriyelinin yaşadığı bu bölgede Türkiye’nin garantör devletlerden biri olduğunu hatırlattı.

“REJİM ATEŞKESE RAĞMEN SALDIRILARI DEVAM ETTİRDİ”

Ateşkesin sağlanması, göçün önlenmesi ve akan kanın durması için çalıştıklarının altını çizen Akar, rejimin bugüne kadaredilen dört ateşkese rağmen hava ve karadan saldırılarına devam ettiğini ve bu saldırıların şiddetinin giderek arttığını söyledi.

“ATEŞKESE UYMAYANLARA ZOR KULLANILACAK”

Bölgede yaşanan insani trajediye dünyanın sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Akar, TSK’nin bölgedeki gözlem noktalarına ilişkin “Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak içinbirlikler gönderiyoruz, alanıedeceğiz. Radikallerateşkese uymayanlara karşıkullanılacak, her türlüalınacaktır. Takviye edilen gözlem noktalarımız sahadaki durumun gözlenmesinde önemli rol oynamaya devam edecek. İdlib’deki mevcudiyetimizi takviye etmemizin maksadı ateşkesin kalıcı olarak sağlanmasıdır. Herhangi bir unsurun saldırısına karşı gerektiğindekullanımı dahil,bir ateşkesin sağlanmasına yönelik her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını birdahaetmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün