GenelTeknoloji

Niğde İmsak Ve İftar Vakitleri / 2019 Niğde Ramazan İmsakiyesi

Aylarca bekleyiş sonucunda Ramazan ayına ulaştık. 2019 Niğde Ramazan imsakiyesi haberimizde. On bir ayın sultanı, 6 Mayıs Pazartesi gecesi kalkacağımız sahur ile başlayacak. Haberimizde hazırladığımız Niğde Ramazan imsakiyesi 2019 ile bütün ay boyunca imsak vakti, iftar vakti saat kaçta takip edebilirsiniz.

NİĞDE RAMAZAN İMSAKİYESİ 2019

Tüm İslam aleminde Ramazan ayına kavuşmanın heyecanı yaşanıyor. Pazar akşamı yatsı namazı sonrasında eda edilecek teravih namazı ile Ramazan ayına girmiş olacağız. Pazartesi imsak vaktine kadar ise sahur yapmış ve ilk orucumuza niyetlenmiş olacağız. Rahmet ayı olan Ramazan ayı ile birlikte Niğde Ramazan imsakiyesi 2019 merak edilmeye başlandı. Haberimizde sizler için Niğde Ramazan İmsakiyesi 2019 hazırladık. İmsakiye ile Ramazan ayı boyunca teravih namazı saati, sahur vakti, imsak vakti, iftar vakti kaçta takip edebilirsiniz. İşte Niğde Ramazan imsakiyesi 2019.

Buraya tıklayarak Niğde ve tüm illerin Ramazan imsakiyesine ulaşabilirsiniz.

ORUCA NİYET NASIL VE NE ZAMAN EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Mendup islam dininde yapılması hâlinde sevâb, yapılmazsa günâh olmayan eylemlere verilen isimdir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten en geç 20 dk (bknz. temkin vakti) önce bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için (teknoloji haberleri) gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir. Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün